İçinde yaşadığımız coğrafyada, son yüzyılın en sarsıcı hadiselerinden birine tanıklık ettik. Bir yanımızla yası yaşarken, bir yanımızla toparlanmak için gereken adımları beraberce atıyoruz. Depremin sonuçlarını onarmak için resmi kurumlardan sivil toplum örgütlerine, insani yardım kuruluşlarından kendi sosyal çevresinde dayanışanlara kadar sayısız kolektif ve kişisel çaba ortak bir amaçla hayata geçiyor: İyileşmek. Tüm gayretlerin kalbinde iyileşmek duruyor.

Kimler, ne için başvurabilir?

gayret özel desteğine bireysel veya örgütlü olarak başvurabilirsiniz. Aktivistler, sivil toplum örgütleri, topluluklar ve depreme yanıt olarak ortaya çıkan yeni girişimler hak odaklı çalışmaları için destek talep edebilirler. Başvuracak çalışmaların deprem sonrası toparlanma sürecinde hakların korunup gözetilmesini hedefleyen içerikte olması gerekir. Depremden etkilenenler; halihazırda bölgede yaşamaya devam edenler veya bölgeden ayrılarak farklı yerlere geçiş yapanları kapsar.

Detaylı bilgi için başvuru rehberini inceleyin

Destek hangi çalışmaları kapsar?

gayret özel desteği, 6 ay içinde tamamlanabilecek çalışmalar için en fazla 5 bin Euro ayni katkı ve 3 ila 5 günlük uzman desteğini kapsar.

Destekten yararlanarak şu çalışmaları yürütebilirsiniz: 

  • çevre, sağlık, eğitim, barınma, hijyen, güvenlik, ekonomi, hukuk gibi gerekli alanlarda iş ve çözüm üretmek, yenilikçi girişimlerde bulunmak
  • farklı taraflar arasında iletişim, bilgi alışverişi ve iş birliğini kolaylaştırmak
  • ihtiyaç duyulan uzmanlık bilgisi, uygulama, birikim ve hizmetleri karşılamak
  • güvenilir bilgiyi üretmek, bir araya getirmek, yaygınlaştırmak

Başvuru değerlendirme sürecinde yalnızca yukarıda sayılan başlıklara denk düşen çalışmaların dikkate alınacağını önemle hatırlatırız. Başvurunuzu hazırlarken, bu başlıklardan birini seçtiğinizden ve deprem sonrası toparlanma sürecinde hakların korunup gözetilmesini hedeflediğinizden emin olmalısınız.

gayret özel desteği için başvurularınızı 30 Mart 12.00 – 9 Haziran 2023 16.00 arasında yapabilirsiniz.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın